:: يکشنبه 30 شهريور 1399
   

آثار ایران

 مسجدجامع ابرقو یا ابر کوه

حمیدرضا خزاعی

 

مسجد جامع ابرکوه یا ابرقو
بخشی از گچبری های مسجد جامع ابرکوه یا ابرقو را در تصویر پایین ملاحظه می فرمائید. مسجد جامع ابرکوه در تاریخ ۹ مرداد ماه سال ۱۳۱۲ با شمارهٔ ثبت ۱۹۷ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است. این مسجد که در حد فاصل شهر قدیم و جدید ابرقو قرار دارد، در سال 738 هجری قمری مرمت شده است.  
مسجد جامع ابرقو در کنار میدان اصلی شهر ابرکوه قرار دارد و مصالح به کار گرفته شده در ساخت آن، خشت خام است. این مسجد به سبک مساجد چهار ایوانی ساخته شده است.  ورودی مسجد رو به شمال است و به وسیله دهلیزهشت گوش وسیعی، به حیاط مسجد راه دارد. سر در ورودی مسجد، ارتفاع زیادی دارد.
در وسط صفه ی مسجد، زیر زمین وسیعی تعبیه شده که صفه بالای آن در فصل تابستان برای اقامه نماز مورد استفاده قرار می گیرد. رواق‌های اطراف ایوان‌ها نیز دو طبقه هستند. تاق‌ها به صورت تاق و تویزه است و مناره ای الحاقی در ضلع جنوبی مسجد قرار دارد. شبستان اصلی نیز در ضلع جنوب شرقی مسجد واقع شده است. این مسجد دارای دو شبستان بوده که یکی در پس ایوان شمالی و و دومی در پس ایوان جنوبی واقع شده اند. سردابه‌ای به ابعاد۱۰متر در۱۰ متر در میان صحن مسجد قرار دارد.
مسجد جامع ابرقو دارای پنج محراب است که محراب نفیس گچبری ایوان شرقی در سال ۷۳۸ هجری ساخته شده و عرض آن ۲۴/۴ متر است
.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

نمایش بصورت تک صفحه ای
 مسجد جامع ابرقو
در منبت کاری مدرسه مصلی

مسجد جامع ابرقو | صفحه 1 از 2 | در منبت کاری مدرسه مصلی

Enter Title