:: يکشنبه 30 شهريور 1399
   

عکس های آنتوان سوروگین

 آنتوان سوروگین

 
آنتوان سوروگین در سال 1840 میلادی در سفارت روسیه در تهران متولد شد و سال های اولیه ی زندگی خود را در ایران سپری کرد(گویا پدرش روس و مادرش گرجی بوده است. بعد از مرگ پدر، همراه با مادر و برادرانش به گرجستان می رود. سوروگین همراه برادرانش در رشته ی نقاشی درس می خواند و بعد پایان یافتن درس نقاشی نزد عکاس معروف روسی دیمیتری ایوانوویچ ژرماکوف یک دوره ی عکاسی می گذراند و بعد از آن تصمیم می گیرد به ایران بازگردد و زندگی و فرهنگ ایرانیان را به صورت مستند عکاسی کند.
حدود سال 1870 سوروگین و برادرانش کولیا و امانوئل، همراه با یک کاروان بزرگ به ایران آمدند. ابتدا در تبریز ساکن شدند و سپس به تهران رفتند و در خیابان علاءالدوله (فردوسی کنونی) یک استودیو عکاسی گشودند. کارهای هنری این استودیو با سوروگین و کارهای تجاری برعهده ی برادرانش بود. سوروگین در طول دوران کاری خود حدود7000 نگاتیو شیشه ای جمع آوری کرد. این مجموعه شامل عکس هایی از شاهان سلسله ی قاجار و وابستگان آن ها، عکس های از آثار باستانی مثل تخت جمشید و نقش رستم، زندگی اقوام، زنان و مردان در لباس های محلی. بر روی تمام این عکس ها مطابق رسم آن دوران یک شماره نگاتیو حکاکی شده است. این شماره در عکس های اولیه بزرگتر و سپس کوچکتر و سعی شده این شماره در حاشیه ی لباس ها یا سنگ ها یا . . .مخفی کند.
سوروگین سال ها در تهران زندگی کرد، همسرش ارمنی و ایرانی بود و به همین دلیل در میان طبقات مختلف تهران رفت و آمد داشت. سوروگین به دلیل تک چهره های خوبی که می گرفت، عکاس عالیرتبه دربار ناصرالدین شاه بود و بعدها عکاس دربار جانشینان ناصرالدین شاه بود و این کار تا دوره ی رضا شاه ادامه پیدا کرد.
سوروگین از نمایشگاه های بین المللی جوایزی دریافت کرده است، مثل نمایشگاه سال 1897 در بروکسل و 1900 در پاریس. شاه به سوروگین لقب خان و نشان شیر و خورشید اعطا کرده بود. مردم تهران، سوروگین را با نام آنتوان خان می شناختند و او خود را آنتوان خان، پرورده ی ایران می نامید.
سوروگین در کنار عکاسی علاقه ی زیادی به نقاشی و تحقیق بر روی نقاشی های سنتی ایران داشت. او یکی از تحسین کنندگان کارهای مینیاتور استاد بهزاد و رضا عباسی بود و از نقاشان اروپایی به رامبراند علاقه مند بود.
در سال 1908 خانواده ی سوروگین به علت ارتباطشان با جنبش مشروطه دچار مشکلات و به سفارت انگلستان پناه برد. در همین زمان خانه ی بغل دست استودیو سوروگین منفجر شد که آسیب بزرگی به مجموعه نگاتیوهای شیشه ای او رساند. و از مجموعه 7000 نگاتیو فقط 2000 تای آن باقی ماند. بعد از این حادثه سوروگین به سفرهای خود پایان داد و کار خود را به استودیو محدود کرد. در زمان رضا شاه نگاتیوهای شیشه ای او به بهانه ی آن که ایران قدیم و منسوخ شده را نشان می دهد، توقیف گردید. سوروگین در نهمین دهه ی زندگی، دارفانی را وداع گفت و در مقبره ی خانوادگی اش در تهران به خاک سپرده شد.
سوروگین دارای هفت فرزند بود. یکی از دخترانش به نام ماری، در آخرین سال های عمر پدر موفق شد، ششصد و نود و شش نگاتیو از نگاتیوهای توقیف شده را پس بگیرد. این نگاتیوها وقف هیات تبلیغی کلیسای پروتستان آمریکایی در تهران گردید. در سال 1952 و 1951 این نگاتیوها توسط آرشیو میرون بمنت سمیت خریداری شد
.

 

نمایش بصورت تک صفحه ای
 معرفی سوروگین
پادشاه و دربار
آداب و رسوم
مشاغل و حرفه ها
زنان و دختران
آثار باستانی
دراویش و گدایان

معرفی سوروگین | صفحه 1 از 7 | پادشاه و دربار

Enter Title